FameLab je mezinárodní soutěž v popularizaci vědy, která v současnosti běží ve zhruba třech desítkách zemí. Soutěžící mají tři minuty na to, aby vysvětlili vědecké téma, které si sami vyberou, a to bez použití projektoru. Povolené pomůcky jsou jen takové, které si soutěžící dokáže na jeviště sám přinést a také po vystoupení odnést.

FameLab vznikl v roce 2004 v Anglii. Cílem bylo najít nové talenty v oblasti popularizace vědy pro každoroční vědecký festival pořádaný organizací Cheltenham Festivals. Po prvotním úspěchu v Anglii se FameLab, díky partnerství s British Council, rozšířil do mnoha zemí světa – od Hong Kongu přes Jižní Afriku až po Českou republiku.

FameLab do České republiky přivezl v roce 2011 British Council a s laskavou podporou místních partnerů se stal okamžitým úspěchem. Vítěz 1. ročníku, Michal Babič, vyhrál v mezinárodním finále v Cheltenhamu Cenu diváků!

Účast v soutěži FameLab je skvělou zkušeností. Soutěžícím nabízí možnost podělit se o své zapálení pro vědu s laickým publikem. V rámci jedinečného školení Masterclass si také zlepší své komunikační a prezentační schopnosti, a to nejen na jevišti, ale i s médii. Zároveň se seznámí s vědci z mnoha různých oborů, kteří sdílí zapálení pro vědu a její popularizaci.

Spolek ADETO byl po deset let partnerem projektu, v současnosti FameLab v České Republice vede Univerzita Karlova.

famelab-2
famelab-3